Bölüm Hakkında

Bölümün Amacı

Üniversitemiz Birinci sınıflarında 2547 Sayılı Yüksek Öğretim Kanunu'nun 5/i maddesi uyarınca okutulması zorunlu ortak derslerden biri olan Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Dersi'nin yürütülmesi, Bölümün temel amacıdır. Bu sayede Üniversitemiz öğrencilerinin Atatürkçü Düşünce Sistemi ile Atatürk ilke ve İnkılâpları doğrultusunda ülkelerine yararlı iyi birer vatandaş olarak yetişmelerine katkıda bulunmak hedeflenmektedir. Ayrıca Atatürkçü düşünceyi, Atatürk İlke ve İnkılâplarını bilimsel yollardan araştırmak, yaymak ve tanıtmak amacıyla konferans, seminer ve paneller düzenlenmesi ve bilimsel yayınlar yapılması da Bölümün amaçlarındandır.

Bölümün Tarihçesi

Ege Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Bölümü; 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu'nun 21. maddesi ve Akademik Teşkilat Yönetmeliği'nin 14. maddesine göre Ege Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağlı bir bölüm olarak 1983 yılında kurulmuştur.
İlk olarak Ziraat Fakültesi C Blok'ta faaliyetine başlayan Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Bölümü, 1987-1997 yılları arasında Edebiyat Fakültesi binasının en üst katında, 1997-2001 yılları arasında Suphi Koyuncuoğlu Lisesi'nin karşısında yer alan ve şimdi Eğitim Fakültesi Dekanlığı olarak kullanılan binada hizmet vermiştir. 2001-2010 yılları arasında Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü binasının zemin katında faaliyetlerini sürdürmüştür. 2010 yılından itibaren  Suphi Koyuncuoğlu Lisesi karşısında yer alan Pembe Köşk'te hizmet vermektedir.

Adres: Gençlik Caddesi, no. 21, Bornova/ İZMİR 35040